Logo
بسم الله الرحمن الرحیم
راهنمای استفاده از نرم افزار الانوار
Image

Image

1.نمایش قرآن

1.1 لیست سوره ها

در این قسمت لیست سوره ها نمایش داده میشود و میتوانید با انتخاب سوره مورد نظر آنرا مطالعه و مشاهد نمایید همچنین میتوانید در این قسمت جزء و حزب مورد نظر خود را انتخاب نمایید.


Image

1.2 لیست موضوعات

در این قسمت لیست موضوعاتی که بصورت پیشفرض روی برنامه اصل را مشاهد میکنید و میتوانید با انتخاب هرموضوع آیاتی که تحت این موضوعات قرار گرفته است برای شما نمایش داده میشود. همچنین شما میتوانید یک موضوع بندی شخصی داشته باشید .روش موضوع بندی شخصی را بعدا توضیح میدهیم.


Image

توجه:موضوعات هنوز تکمیل نشده و بصورت کامل نیست و حتی گاهی اوقات ارتباط آنها بطور کلی روشن نیست که انشاءالله در نسخه های بعدی و با همکاری دیگر دوستان تکمیل خواهد شد.حتی خود شما هم میتوانید در این زمینه ما را یاری نمایید.

2.صفحه نمایش

2.1 انتخاب سوره ،آیه،صفحه،جزء و حزب

در این قسمت میتوانید با وارد کردن شماره سوره یا آیه و یا جز و حزب به قسمت مورد نظر خود منتقل شوید.همچنین آیکون جستجویی که در کنار باکس جزء قرار دارد برای جستجو در صفحه جاری است .


Image

2.2 قرائت قرآن


Image

با زدن ایکون در کنار هر آیه بصورت صوتی قرائت میشود.البته قرائت تا پایان صفحه جاری ادامه خواهد داشت. اگر در پوشه صوتی برنامه فایل مربوطه یافت شد از آنجا میخواند در غیر اینصورت اگر متصل به اینترنت باشید از اینترنت دانلود میکند و سپس قرائت میکند.البته فایل های دانلود شده در پوشه صوت برنامه باقی خواهد ماند و برای دفعات بعد نیازی به دانلود ندارید.همچنین میتوانید یک پشتیبان از پوشه صوت برنامه داشته باشید که در صورت پاک کردن برنامه از آنها استفاده نمایید.


Image

نکته: همانطور که گفته شد وقتی ایکون پخش را میزنیم از آیه ای روی آن کلیک شده تا اخر صفحه جاری را میخواند.صفحه جاری میتواند یک صفحه از قرآن باشد یا یک جزء یا یک حزب و حتی آیاتی که تحت یک موضوع هستند . فلذا اگر خواستید آیات خاصی از قرآن برایتان قرائت شود از طریق موضوع بندی آیات مورد نظر خود را موضوع بندی نمایید و بعد از انتخاب موضوع وقتی آیات موضوع نمایش داده شده قرائت آنها گوش دهید. اگر آیکون پخش کنند در صفحه نمایش قرآن نبود در قسمت تنظیمات(CTRL+O) تیک آنرا فعال نمایید.

2.3 تفسیر

با انتخاب گزینه تفسیر ، تفسیر آیه مورد نظر در پنجره ای نمایش داده میشود .البته باید فایل مربوط به تفسیر قبلا نصب شده باشد.همچنین در آن قسمت میتوانید ترجمه های مختلف قرآن را مشاهد نمایید و آنها را با هم مقایسه نمایید. اگر گزینه تفسیر در صفحه نمایش قرآن نبود در قسمت تنظیمات(CTRL+O) تیک آنرا فعال نمایید.


Image

2.4 اضافه کردن و ویرایش یادداشت برآیات قرآن

در این قسمت میتوانید اگر یادداشت یا نکته خاصی بنظرتان آمد در ذیل آیه ثبت نمایید و بعدا هم میتوانید آنرا مشاهد و ویرایش نمایید. نکته: اگر میخواهید از یادداشت ها پشتیبان بگیرید تابتوانید بعدا از آن استفاده نمایید به قسمت پشتیبان گیری از یادداشت ها و موضوعات بروید. اگر گزینه یادداشت گذاری در صفحه نمایش قرآن نبود در قسمت تنظیمات(CTRL+O) تیک آنرا فعال نمایید.


Image

2.5 کلمات تکرار شده

با انتخاب این گزینه اگر عبارتی شبیه این آیه در قرآن آمده باشد برای شما نمایش داده میشود. مثلا اگر زیر آیه : مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ گزینه کلمات تکرار شده را بزنیم آیات زیر نمایش داده میشود: وَإِنَّ عَلَيْكَ اللَّعْنَةَ إِلَىٰ يَوْمِ الدِّينِ الَّذِينَ يُكَذِّبُونَ بِيَوْمِ الدِّينِ وَالَّذِينَ يُصَدِّقُونَ بِيَوْمِ الدِّينِ گزینه کلمات تکرار شده بصورت پیشفرض در صفحه قرآن وجود ندارد برای فعال کردن آن به قسمت تنظیمات بروید و آنرا فعال نمایید.


Image

3. موضوع بندی قرآن


Image

3.1 افزودن آیه به موضوع خاص

برای اینکار در قسمت نمایش آیات روی گزینه موضوع بندی آیات کلیک نموده بعد موضوع مورد نظر را از طریق جستجو یا دستی پیدا نمایید و یا اگر موجود نبود خودتان اضافه نمایید و سپس روی موضوع مورد نظر دابل کلیک نمایید تا آیه به موضوع اضافه گردد.اگر موضوع به آیه اضافه گردید در لیست مقابل نمایش داده خواهد شد.

3.2 اضافه کردن یک موضوع

برای اضافه کردن موضوع به بخش موضوعات مراجعه نمایید و روی لیست موضوعات راست کلیک نمایید.و گزینه افزودن موضوع را انتخاب نمایید. اگر شما در لیست سر شاخه ای را انتخاب نمایید موضوع جدید زیر مجموعه سرشاخه انتخاب شده قرار میگیرد . هنگامی که افزودن موضوع جدید را کلیک نمودید صفحه ای نمایش داده میشه .


Image


Image

3.3 ویرایش نام موضوع

برای ویرایش نام موضوع در لیست موضوعات روی موضوع مورد نظر دابل کلیک نمایید تا عنوان آنرا عوض نمایید

3.4 انتقال موضوع به سرشاخه دیگر

اگر بخواهید جایگاه موضوعات را تغییر بدهید اول موضوعاتی که میخواهید تغییر دهید را انتخاب نمایید و سپس راست کلیک نموده و گزینه انتخاب موضوع جهت انتقال یا ادغام را انتخاب نمایید و سپس سرشاخه ای که میخواهید موضوعات را به آنها منتقل سازید را راست کلیک نمایید و تغییر جایگاه موضوع را انتخاب نمایید.

3.5 حذف موضوع

برای حذف موضوع بعد از انتخاب موضوعات مورد راست کلیک نموده و انتقال به سطل بازیافت را انتخاب نمایید

4.جستجو


Image

4.1 جستجو در قرآن

برای جستجو در قرآن از منوها گزینه جستجو را انتخاب نمایید و یا از دکمه میانبر (CTRL+F )‌استفاده نمایید.

4.1.1 جستجوی پیشفرفته


Image

در جستجوی پیشرفته میتوانید از جستجوی ترکیبی شبیه جستجوی پیشرفته گوگل بهرمنده گردید.

همه کلمات در این قسمت همه کلماتی که درباکس مقابل مینویسید را جستجو مینمایید و اگر در آیه ای تمامی این کلمات موجود بود در نتایج نمایش خواهد داد. مثلا اگر نوشتید: کفروا/بالله نتایجی از این قبیل مشاهد مینمایید : يَحْلِفُونَ بِاللَّهِ مَا قَالُوا وَلَقَدْ قَالُوا كَلِمَةَ الْكُفْرِ وَكَفَرُوا إِلَّا أَنَّهُمْ كَفَرُوا بِاللَّهِ وَبِرَسُولِهِ همه کلمات با حفظ تقدم و تاخر این قسمت مانند بالا با این تفاوت که تقدم و تاخر کلماتی که مینویسید را لحاط میکند.پس اگر مثلا نوشتید : کفروا/بالله مانند عبارت يَحْلِفُونَ بِاللَّهِ مَا قَالُوا وَلَقَدْ قَالُوا كَلِمَةَ الْكُفْرِ وَكَفَرُوا را در نتایج نشان نمیده هیچ یک از کلمات در این قسمت اگر کلمه یا کلماتی را بنویسید آنها را بعنوان کلمات ناخواسته میپندارد و اگر آیه از این کلمات را داشت در نتایج نمایش داده نمیشوند.

نکته : برای استفاده از چند کلمه متفاوت از علامت / استفاده نمایید و اگر از این علامت استفاده نماید کلمات پشت سر هم را بصورت جمله جستجو میکند.

اگر روی لیست نتایج دابل کلیک نمایید در صفحه قرآن یک تب جدید باز میشود و شما را به این نتیجه صفحه نمایش هدایت میکند.

4.2 جستجوی ریشه ای

در این قسمت میتوانید از جستجوی ریشه ای بهرمند شود. با نوشتن ریشه یک کلمه کل آیاتی که از مشتقات این ریشه وارده شده داشته باشد در نتیجه نمایش داده میشود.

3.3 جستجو در متن جاری


Image

باز زدن کلید میانبر (F2) ‌یا ایکون جستجو که در کنار شماره سوره و حزب و.. قرار دارد کادری باز میشود که با آن میتوانید در متن جاری جستجو نمایید.

5. تنظیمات

با انتخاب گزینه ترجیحات در منوی ابزار و یا کلید میانبر (CTRL+O) به قسمت تنظیمات هدایت میشوید.

5.1 تنظیمات اصلی

در این قسمت میتوانید زبان برنامه و مسیر ذخیره بانک اطلاعات و فایل های صوتی و تنظیمات را تغییر دهید و هچنین میتوانید با انتخاب گزینه ها مربوطه به (برنامه،متن قرآن،متن ترجمه) قلم یا رنگ آنها را ویرایش نمایید و یا قالب و استایل برنامه را عوض نمایید.


Image

5.2 صوت

در قسمت قاریان و ترجمه میتوان قاری یا ترجمه مورد نظر را انتخاب نمایید. برنامه بصورت پیش فرض از پخش کننده داخلی خود استفاده میکند .اگر بنا به هردلیلی مایل نبودید از پخش کننده برنامه استفاده نمایید یا اینکه پخش کننده مشکل داشت (احتمالا در برخی نسخه های لینوکس ممکن است مشکل داشته باشد)میتوانید از پخش کنند خارج از برنامه استفاده نمایید.در کادر مقابل مربوطه اسم ان پخش کننده (در سیستم عامل لینوکس) و آدرس برنامه (در سیستم عامل ویندوز) را بنویسید.


Image

5.3 تنظیمات صفحه قرآن

در اینجا تنظیمات نمایشی مربوط به نمایش قرآن وجود دارد که میتوانید طبق دلخواه خود آنها را تغییر دهید و در این قسمت میتوانید ترجمه قرآن را نیز عوض نمایید.


Image

6.افزونه ها


Image

برای ورود به صفحه افزونه ها به منوی افزونه ها بروید. و یا از دکمه میانبر CTRL+A استفاده نمایید در این بخش میتوانید افزونه ها را مستقیما از اینترنت دانلود نمایید و همچنین میتوانید لیست افزونه ها را به روزآوری نمایید تا از آخرین افزونه هایی که در دسترس قرار گرفته استفاده نمایید. برای به روز رسانی لیست افزونه ها بعد از اطمینان از اتصال به اینترنت دکمه به روز رسانی افزونه ها را کلیک نمایید تا به روز رسانی انجام شود. برای دانلود و نصب در لیست افزونه ها موارد منتخب خود را تیک زده و سپس دکمه دانلود و نصب را کلیک نمایید تا همه نصب شوند. همچنین در این قسمت میتوانید ترجمه های قرآن و تفاسیر و همچنین یادداشت هایی که قبلا از آنها فایل پشتیبان گرفته اید را نصب نمایید .برای اینکار دکمه نصب افزونه انوار را بزنید و فایل مورد را از سیستم خودتان انتخاب نمایید تا مراحل نصب انجام شود. برای دریافت ترجمه ها و تفاسیر قرآن به این آدرس مراجعه نمایید : https://sourceforge.net/projects/al-anvar/files/addons